50 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLER DİKKAT !!!!!

PROSTAT KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS İÇİN İĞNE BİYOPSİSİ

Okunma Sayısı: 218
Tarih: 31.10.2013 23:52

 ÜROLOJİ UZMANI OP. DR. TUĞRUL TÜRKER: “ PROSTAT BİYOPSİSİ İLE KESİN TANI KONULABİLİR”

 

Risk faktörleri arasında; ileri yaş, etnik, genetik ve beslenme şekli ile ilgili faktörlerin yer aldığı ve tipik belirtileri bulunmayan prostat kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor. Prostatın, erkeklerde en çok rastlanılan kanser türleri arasında ikinci sırada yer aldığına dikkati çeken Doruk Sağlık Grubu Hekimlerinden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Türker,  erken tanının önemi vurgulayarak, uyarılarda bulundu.

 

İdrarda yanma, idrar yaparken zorlanma, kalça ve kemik ağrıları gibi belirtilerin ileri safhalarda ortaya çıkan bulgular olduğunu belirten Doruk Sağlık Grubu Hekimlerinden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Türker,“ Prostat kanserinin tipik belirtileri yoktur. Erken safhada genellikle bulgu vermemektedir. İdrarda yanma, idrar yaparken zorlanma, kalça ve kemik ağrıları genellikle ileri safhalarda ortaya çıkan bulgulardır. Erkeklerin 50 yaşından sonra sürekli tarama yaptırması gerekiyor. Ancak, prostat kanseri muayenesinden o kadar çok çekiniliyor ki maalesef ileri dönemde bu kanser fark edilebiliyor. Erkeklerin bedenlerine dikkatsizliği, yüksek sigara içme oranları, kontrol yaptırmaması kanseri daha da ölümcül kılıyor” diye konuştu.

 

Prostat kanseri tanısında tarama testi için parmakla prostat muayenesi ve kanda PSA ölçümü yapıldığını ifade eden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Türker, tarama amaçlı rutin üroloji muayenesinin çok önemli olduğunu belirterek, kanser tanısının kesin olarak ‘prostat iğne biyopsisi’ ile konulabileceğini söyledi. Türker, “ Prostat kanseri tanısında, iğne biyopsisi altın standart tanı yöntemidir. Transrektal ultrason eşliğinde prostat iğne biyopsisinde, prostattan parça alınarak prostat kanseri tanısı kesin olarak konulabilir. PSA yüksekliği olan ve ya parmakla rektal muayenede prostatında sertlik veya nodül saptanan hastalarda bu teşhis yönteminin kullanılması hayati önem taşır” şeklinde konuştu.

Erkeklerin sıklıkla yakalandığı kanser türlerinde, ilgisizliğin ölüm oranlarını yükselttiğini kaydeden Doruk Sağlık Grubu Hekimlerinden  Op. Dr. Tuğrul  Türker sözlerini şöyle tamamladı. “ Erkeklere kanser konusunda ulaşmakta zorluk çekiyoruz. Oysa ki en çok rastlanılan ikinci kanser türü  olan prostat kanserinde;  50 yaşın üzerindeki erkeklere her yıl periyodik olarak kanda PSA ölçümü yapılmalı. Yine belirtmek isterim ki;  40 yaşın üzerinde ailesinde prostat kanseri olan kişiler de bu ölçümü her yıl düzenli olarak yaptırmalı.”


Etiketler: TUĞRUL TÜRKER -DORUK -PROSTAT

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak